Festivalul Naţional de Literatură „Marin Preda”, ediţia a XVII-a, 2020

 

Sigla Marin Preda 270x270     

                               Premiul I și premiul revistei NEUMA – Miruna Drăghici

Juriul celei de a XVII-a ediţii a Festivalului Naţional de Literatură „Marin Preda”, constituit în baza Regulamentului de organizare şi desfăşurare, în următoarea componenţă:

- Dan Cristea, critic literar, director al Revistei „Luceafărul de Dimineață”, președintele juriului;

- Aurel Maria Baros, prozator și traducător, director al Revistei „Proza 21”;

- Horia Gârbea, prozator, poet, dramaturg și traducător, reprezentant al Revistei „Neuma”;

- Dumitru Augustin Doman, prozator, critic literar și jurnalist, redactor şef al Revistei „Argeş”;

- Florentin Popescu, prozator, poet, istoric și critic literar, redactor şef al Revistei

  „Bucureştiul Literar şi Artistic”;

Nicolae Marinescu, publicist, jurnalist și editor, director al Revistei „Mozaicul”;

Mihai Stan, prozator, critic literar și editor, redactor şef al Revistei „Litere”;

-  Marin Iancu, istoric și critic literar, colaborator al Revistei „Pro Saeculum”;

Vasile Grigore, publicist și jurnalist, redactor șef al Revistei „Sud”;

Florea Burtan, prozator, poet și jurnalist, redactor şef al Revistei „Caligraf”;

Stan V. Cristea, istoric și critic literar, secretar general de redacție al Revistei „Caligraf”.

în urma evaluării lucrărilor trimise și pe baza nominalizărilor proprii, prin consens, a hotărât ca, în conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare a festivalului, să fie acordate următoarele premii:

  • Premiul „Marin Preda” și Premiul Revistei „Luceafărul de dimineață” – Dan Bundă (București), pentru proza: „Două săptămâni într-o sticlă de votcă”;
  • Premiul I și Premiul Revistei „Proza 21” – Ruxandra-Magdalena Manea (Brașov), pentru proza: „Paguri”;
  • Premiul I și Premiul Revistei „Neuma” – Miruna-Florentina Drăghici (București), pentru prozele: „Rădăcini de rai”, „Chip de aur”;
  • Premiul I și Premiul Revistei „Argeș” – Bogdan Istrate (Suceava), pentru prozele: „Despre durere”, „Despre iubire”, „Despre utopie”;
  • Premiul al II‑lea și Premiul Revistei „Bucureștiul literar și artistic” – Paraschiv Iorga (Constanța), pentru prozele: „Desculț prin colbul copilăriei”, „De vorbă cu mine”, „Ploaia”;
  • Premiul al II‑lea și Premiul Revistei „Mozaicul” - Florin George Moldovan (Rodna), pentru proza: „Calul”;
  • Premiul al II‑lea și Premiul Revistei „Litere” – Savu Popa (Ocna Sibiului), pentru prozele: „Molda sau Jocul Strigoaicelor”, „Ploaia blestemată”, „Niculiță de la ciocane”, „Căpșunile uriașe”;
  • Premiul al III‑lea și Premiul Revistei „Pro Saeculum” – Gabriel Todică (Fălticeni), pentru prozele: „Dansul lui Abu Omar”; „Găinarii”; „Nemuritorii”;
  • Premiul al III‑lea și Premiul Revistei „Sud” – Cristina Elena Simion (Tutana - Argeș), pentru prozele: „Înger păzitor”, „La noi acasă”, „Ultima scrisoare”;

● Premiul al III‑lea și Premiul Revistei „Caligraf” – Oana Verdeș (Baia Mare), pentru prozele: „Calac”, „Clipa”, „Mina”.